Skocz do zawartości

Peltier na USB


philips

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zamiar wyposażyć swego ToUCam SC1.5 w ogniwo Peltiera. Jako, że mam fobie na punkcie zbyt dużej ilości kabli więc pomyslałem o podłączeniu ogniwa do 5V na USB - takie rozwiązanie jest w kamerze na TEJ stronie ( chodzi o tą dużą okrągłą ).

Jeśli chodzi o ogniwo to zamierzam wyposążyć kamerkę w ogniwo z TEJ strony o mocy 17,3 W. Jeśli ona by chodziła na 12V to pobierała by 17,3= 12V * prąd czyli 1,4A.... więc na 5V będzie pobierała ~700mA , tak ? ( nie bardzo wiem jak to jest z mocą przy obniżonym napięciu, jak to się liczy.... )

1. Czy to da radę zrobić ?

2. Czy takie ogniwo nie będzie wtedy za słabe do schłodzenia radiatora i odrobiny metalu z temp powiedzmy ~20 C do około 5 C......???

3. Czy to nie rozwali mi USB zbyt dużym poborem mocy ?

4. Czy nie będzie jakoś wpływać na pracę kamerki podpiętej do tego samego USB ?

 

PS... jestem na wykonczemiu montowania termometru na RS232 do kamerki z obsługa na kompie, opisze jak zacznie działać....

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg specyfikacji USB 2.0 maksymalny prąd to 500mA, więc myślę, że nie będzie tak łatwo.

 

Jeżeli chodzi o TO OGNIWO to maksymalne napięcie to 3,8V, jak wiadomo USB daje napięcie 5V więc trzeba by tu było dodać odpowiednio mocną diodę Zenera, lub zbudować stabilizator napięcia.

 

Nie jestem specem od elektroniki, ale wydaje mi się, że z samego USB nie da się tego zasilić.

 

EDIT: Korzystając ze wzoru na moc można wyliczyć, że 17,3W ogniwo zasilane napięciem 5V pobierało by prąd ok. 3,5A

 

EDIT2: Jeżeli się nie mylę, to te Qmax=17,3W to maksymalna moc jaką jest w stanie przenieść ogniwo, co wcale nie znaczy, że pobiera taką samą moc. Z danych na stronie wynika, że przy napięciu 3,8V ogniwo może pobierać nawet 8,5A, więc pobierana przez nie moc może dojść nawet do 32W!. Niestety ogniwa Peltiera działają tak, że "pobierając" ciepło z jednej strony same produkują drugie tyle ciepła.

Edytowane przez ansmann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze.. pochrzaniełem... oczywiście chodziło o 27.3 W.... które jest na 6V wiec na 5 też pójdzie.... niestety jednak 27.3/6V = 4A a to dużo dość na USB ...chyba..... przy czym działało by to na USB1.1 raczej....

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze.. pochrzaniełem... oczywiście chodziło o 27.3 W.... które jest na 6V wiec na 5 też pójdzie.... niestety jednak 27.3/6V = 4A a to dużo dość na USB ...chyba..... przy czym działało by to na USB1.1 raczej....

 

Dla ogniwa: Qmax 27,3W Imax 8,5A Umax 5,9V

Maksymalna pobierana (wydzielana) moc może dojść nawet do 50W!

USB 1.1 ma jeszcze mniejszą moc niż 2.0. Jeżeli dobrze pamiętam to 200mA lub 250mA

 

P.S. Jeżeli pisze jakieś głupoty, to proszę, niech ktoś mnie poprawi :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar wyposażyć swego ToUCam SC1.5 w ogniwo Peltiera. Jako, że mam fobie na punkcie zbyt dużej ilości kabli więc pomyslałem o podłączeniu ogniwa do 5V na USB - takie rozwiązanie jest w kamerze na TEJ stronie ( chodzi o tą dużą okrągłą ).

Jeśli chodzi o ogniwo to zamierzam wyposążyć kamerkę w ogniwo z TEJ strony o mocy 17,3 W. Jeśli ona by chodziła na 12V to pobierała by 17,3= 12V * prąd czyli 1,4A.... więc na 5V będzie pobierała ~700mA , tak ? ( nie bardzo wiem jak to jest z mocą przy obniżonym napięciu, jak to się liczy.... )

1. Czy to da radę zrobić ?

2. Czy takie ogniwo nie będzie wtedy za słabe do schłodzenia radiatora i odrobiny metalu z temp powiedzmy ~20 C do około 5 C......???

3. Czy to nie rozwali mi USB zbyt dużym poborem mocy ?

4. Czy nie będzie jakoś wpływać na pracę kamerki podpiętej do tego samego USB ?

 

PS... jestem na wykonczemiu montowania termometru na RS232 do kamerki z obsługa na kompie, opisze jak zacznie działać....

Daj sobie spokój, USB tego nie przetrzyma. Ogniwa Peltiera są bardzo energożerne, musisz je zasilić z innego źródła zasilania, które można obciążyć kilkoma Amperami.

Pozdrawiam Piotr G

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłączeniu ogniwa do 5V na USB - takie rozwiązanie jest w kamerze na TEJ stronie ( chodzi o tą dużą okrągłą ).

 

Nie wiem ale wydaje mi się, że w tej kamerze jest jeszcze trzecie gniazdo wyglądające jak dodatkowe zasilanie (na dole kamerki) :blink: . Co prawda nic na ten temat nie jest napisane ale czy wszystko należy pisać :szczerbaty: .

Na USB ogniwo to ci raczej nie pójdzie. Prawa fizyki są nieubłagane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wyglada na to, że zdruzgotałeś moją wielką wizje Peltiera USB.... masz kurcze racje.... jednak ONI jakoś to zrobili, wyraźnie jest napisane "Power supply ->USB - no separate power supply needed"..... jak, jak, jak ???

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisze jak byk.

 

USB nie uciągnie Peltiera nie masz co marzyć.

 

To zasilanie dotyczy kamery "ATiK-16 and ATiK 16HR (High Resulution) - Monochrome Cameras with Large Chips" a nie "ATiK - 16 IC Cameras" gdzie jak byk jest napisane "Power supply USB - no separate power supply needed"......

 

Nie zmienia to faktu, że chyba jednak szkoda zachodu....0,8 A to nie 0,5A z kamerką....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.