Skocz do zawartości

Antlia H-alpha 3nm.


Marvaz

Rekomendowane odpowiedzi

Sprawa jest teoretycznie prosta.

Czas na lepszy filtry. Obecnie uzywam ZWO i Baader ( 7 i 8nm) jako ze mam podwojny zestaw.

I tu jest problem :)

Podwajamy koszty.

Nie stac mnie na dwa pelne zestawy filtrow. Moge sie rozciagnac i ugryzyc jeden. Tylko czy ma to sens?

A moze najpierw dwa filtry Ha?

Jak byscie podeszli do tematu?

Z gory dziekuje z rady :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, _Spirit_ napisał:

Zostawić Baader dokupić Antlia.

 

Baadery 7/8 nm potrafią być bardzo różne. W ostatnim czasie trochę ich mierzyłem i sporo z nich było rozczarowujących. Trafiła się np. bardzo dobra siarka, ale i druga siarka - beznadziejna, którą ktoś niedawno kupił na giełdzie (mam nadzieję, że świadomie). Zmierzam do tego, że niekoniecznie Baadery są lepsze od ZWO.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę do wszystkich właścicieli filtrów Antlia o udostępnienie wykresów widm dołączonych przez producenta. Ciekaw jestem czy będą między nimi różnice, czy noszą znamiona indywidualnego pomiaru. Na współpracę ze strony sklepu teleskopy.pl nie ma co liczyć, więc sprawdźmy to we własnym zakresie.

Przy okazji przypominam, że kto chce to może u mnie skorzystać z darmowego pomiaru widma swojej Antlii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

BTW: 3nm Halpha to tak wąski filtr, że może oddzielać Halpha 656.3nm od [NII] 658.3nm. (2nm różnicy).

 

Zdarza się że [NII] jest bardzo mocny więc lepiej się upewnić, czy to nie będzie pogorszenie zamiast polepszenia.

 

Pogorszenie? Zależy jak to definiować. Jeśli z dwóch nakładajacych się, ale różnych sygnałów usuwasz jeden, to obraz może być ciemniejszy, ale raczej nie gorszy. Masz lepszy kontrast i szczegółowość, bo rozkład przestrzenny wodoru i azotu w mgławicach zapewne nigdy nie jest taki sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam nad filozofią kupowania filtrów, i dochodzę do wniosku że albo high-end i bez kompromisów (chroma, astrodon) albo tanio i bez złudzeń (optolong).  Marki typu Antlia mogą być pułapką środka, dalej mają halo i rozjechane krzywe, a kosztują już w granicach pensji polskiej klasy średniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, dobrychemik napisał:

Mam prośbę do wszystkich właścicieli filtrów Antlia o udostępnienie wykresów widm dołączonych przez producenta. Ciekaw jestem czy będą między nimi różnice, czy noszą znamiona indywidualnego pomiaru. Na współpracę ze strony sklepu teleskopy.pl nie ma co liczyć, więc sprawdźmy to we własnym zakresie.

Przy okazji przypominam, że kto chce to może u mnie skorzystać z darmowego pomiaru widma swojej Antlii.

Jak kupię zestaw LRGB i będzie coś z nimi nie "halo" to będzie to podstawą do zwrotu ?

Edytowane przez tex88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tayson napisał:

Niestety, ale Oskar nie zmierzy Ci generowanego przez filtry halo :flirt:

 

Że co?! Ja nie dam rady?!

 

Dzięki, zmobilizowałeś mnie do ponownej próby zmierzenia się z halo. Mam nowy pomysł :)

 

Będę do testów potrzebował mocno "halo-genowy" filtr, czyli taki, który generuje mocne halo. Może ma ktoś taki do wypożyczenia? Ha lub/oraz OIII.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
W dniu 13.11.2021 o 12:47, Marvaz napisał:

Sprawa jest teoretycznie prosta.

Czas na lepszy filtry. Obecnie uzywam ZWO i Baader ( 7 i 8nm) jako ze mam podwojny zestaw.

I tu jest problem :)

Podwajamy koszty.

Nie stac mnie na dwa pelne zestawy filtrow. Moge sie rozciagnac i ugryzyc jeden. Tylko czy ma to sens?

A moze najpierw dwa filtry Ha?

Jak byscie podeszli do tematu?

Z gory dziekuje z rady :)

 

Odkopuję stary temat.

 

Zaczynam mieć podobne przemyślenia co kolega @Marvaz. Pytanie tylko czy i jakie filtry narrowband z Newtonem F/5? (aktualnie także pracuję na SHO Baadera 7nm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marvaz @Tuvoc nie wiem czy to pomorze. 

SII 3nm Antlia 75minut w subach 5 min UGain asi294mm zbinowane do 2 po DDP. Widać halo ale nie jakieś straszne. Pewnie w refraktorze będzie inaczej.

1385805882_Copy3ofMedian_C_ABE.thumb.jpg.ab0b9e4cfe101d75efa86a18aae1e091.jpg

 

Jak wyżej

DDP później do bin2.

ha 30 godzin w subach 180s 300s

sii 28 godzin w subach 180s 300s

1818156412_Copy2ofHa-Hydrogen-alpha-session_1..thumb.jpg.42b55e95a17ea9091a9b424b607a1787.jpg

 

1062290476_Copy2ofS2integration_ABE.thumb.jpg.a6006ee0759cab9b236f2b7a626d1286.jpg

 

 

 

Edytowane przez _Spirit_
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.11.2021 o 04:08, Tayson napisał:

Sprzedac cokolwiek masz i kupic Chroma 5nm Ha oraz Chroma Tlen i Siarka 3nm.

Posiadam - polecam.

Sprawdziłem z ciekawości cenę i jestem w lekkim szoku!!

https://www.astroshop.pl/filtry-h-alpha/chroma-filtr-h-alpha-2-3nm/p,66077

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Marcinos napisał:

Sprawdziłem z ciekawości cenę i jestem w lekkim szoku!!

https://www.astroshop.pl/filtry-h-alpha/chroma-filtr-h-alpha-2-3nm/p,66077

Antlia wywróciła rynek filtrów wąskopasmowych. W zakresie filtrów 3nm to jedyny producent dający świetną i powtarzalną jakość w sensownej cenie.

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, _Spirit_ napisał:

@Antoni pewnie że tak jeśli ma się w miarę dobre niebo Z halo można sobie poradzić a wymiana filtrów była dyktowana jakością nieba jaką mam.

Niestety przesłanką do dalszej wymiany na węższe filtry jest także jakość nieba. Południową część mam pomiędzy blokami i to wąski wycinek. Trochę szerszej północnej części towarzyszą lampy na wysokości balkonu. Zaś co do wydawania pieniędzy to nieszczególnie rozumiem :) Ciężko zarobione pieniądze warto wydać na co się chce ;)

Edytowane przez Tuvoc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.