POROSTY - Fascynujący świat dziwnych grzybów

Awatar użytkownika

Autor tematu
Lobaria
Moderator
Moderator
Posty: 11008
Rejestracja: wtorek, 8 kwietnia 2008, 17:19
Ulubione grzyby: borowik ceglastopory
Lokalizacja: Gdynia
Pochwalił: 647 razy
Pochwalony: 1887 razy

Post autor: Lobaria » poniedziałek, 9 maja 2011, 21:34

Rafał-J pisze:czasami mnie ponosi a wtedy zapominam
o całym świecie - rozumiem Cię doskonale :)


"Brak przemocy prowadzi do najwyższej etyki, która jest celem całej ewolucji. Dopóki nie przestaniemy krzywdzić innych żywych stworzeń, ciągle będziemy dzikusami."
Thomas Edison
Awatar użytkownika

Tomasz
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 5337
Rejestracja: piątek, 21 września 2007, 19:51
Lokalizacja: Kraków
Pochwalony: 452 razy

Post autor: Tomasz » wtorek, 10 maja 2011, 06:05

Rafał-J, ale zdjęcia :o kosmiczne :)


Awatar użytkownika

Janu$z
Grzybas znakomity
Grzybas znakomity
Posty: 3288
Rejestracja: wtorek, 6 kwietnia 2010, 17:36
Ulubione grzyby: Mleczaj smaczny
Pochwalił: 8 razy
Pochwalony: 1977 razy
Kontakt:

Post autor: Janu$z » wtorek, 10 maja 2011, 13:01

Rafał-J, :brawo: rewelacyjne fotki :ok:

Moje porosty rosły sobie na betonowym elemencie ogrodzeniowym, tuż przy chodniku. Zawsze kiedy przechodziłem obok nich, obiecywałem sobie, że kiedyś je sfotografuje i wreszcie się doczekały.
I znowu zabawię się w typowaniu ich nazwy, tak trochę po omacku na podstawie innych obejrzanych fotek.
Mogłby to byc orzust kolisty, misecznica pospolita i złotorost postrzępiony. Ewentualna korekta dokonana przez eksperta będzie mile widziana :D

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Awatar użytkownika

Porost
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1617
Rejestracja: niedziela, 30 stycznia 2011, 14:50
Imię: Grzegorz
Ulubione grzyby: zlichenizowane
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 104 razy
Pochwalony: 823 razy
Kontakt:

Post autor: Porost » wtorek, 10 maja 2011, 18:19

Janu$z,
Fajnie sfociłeś te porościątka :brawo: Ostatnim z nich jest liszajecznik złocisty (Candelariella aurella). Złotorost postrzępiony (Xanthoria candelaria) z pewnością też u Ciebie rośnie, jest to pospolity porost występujący najczęściej na korze drzew przydrożnych (głównie liściastych) i bardzo rzadko na skałach krzemianowych. Misecznicę pospolitą (Lecanora dispersa) praktycznie ze zdjęcia trudno odróżnić od misecznicy białawej (Lecanora albescens), gdy występuje bez plechy. Zaciekawił mnie natomiast porost, którego pominąłeś w wypowiedzi. Znajduje się na ostatnim zdjęciu na godzinie 10. Jeśli możesz, spróbuj wstawić wycinek tego obszaru na forum. Jest to jakis inny gatunek misecznicy.


Tyle jesteśmy warci ile po nas pozostanie

Rafał-J

Post autor: Rafał-J » wtorek, 10 maja 2011, 20:40

Tomasz, Janu$z, dzięki :)

Janu$z, piękna fotka :) http://www.nagrzyby.pl/galeria/d/792687-1/P1100321.JPG" onclick="window.open(this.href);return false;


Awatar użytkownika

Zygmunt
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 6724
Rejestracja: niedziela, 30 października 2005, 01:52
Ulubione grzyby: Boletus edulis, Lactarius deliciosus, Boletus erythropus, Russula cyanoxantha
Lokalizacja: Biecz
Pochwalił: 149 razy
Pochwalony: 1633 razy
Kontakt:

Post autor: Zygmunt » środa, 11 maja 2011, 00:16

Cieszę się, że grono miłośników porostów na naszym forum powiększa się :)
Dzięki temu podziwiam tu coraz to nowe serie pięknych zdjęć - Rafał-J, Janu$z :ok:

Lobaria, dziękuję za jak zwykle rzeczowe zainteresowanie się moim kolejnym zestawem lichych :)
Lobaria pisze:zaczyna kiełkować zacny pomysł spotkania klubowego w Bieszczadach :) Ogromną radością byłaby dla mnie nasza wspólna wędrówka grzybowo-porostowa / zadoścuczynienie Twojej nieobecności w Krempnej ;) /.
Do dziś nie mogę tego przeżałować, ale trudno, takie bywają bezlitosne realia mojej pracy zawodowej. Kameralny zlocik w Bieszczadach - to byłoby dla mnie coś fajnego, gdy trochę podreperuję zdrowie. Dla dużych zlotów kalibru "Smardzowania" to serca (w przenośni i dosłownie) nie mam...

Odnośnie grzybów naporostowych zadowala mnie obecnie diagnoza: "to jest właśnie grzyb naporostowy" :)

Zagadkę 7 przeoczyłem - tak dobrze się schowała ;)

***

Mam spore zaległości, zwłaszcza, że czekają na obróbkę liczne zdjęcia porostów z samego Biecza, a wśród nich znaleziska które mnie mile zaskoczyły.
Na razie wrzucę kilka zdjęć porostów z niedzielnej wędrówki (8 V) po bliskich okolicznych lasach i widokowych wzgórzach (widoczki były już w tematach wiosenno - niebiańskich).

1. Chrobotek szydlasty - Cladonia coniocraea - na zmurszałym drewnie
2. Chrobotek cienki - Cladonia macilenta - tamże
3. Na jodle. Mąklik otrębiasty, tarczownica bruzdkowana, pustułka pęcherzykowata, przylepka
4 i 5. Żółtlica chropowata - Flavoparmelia caperata na dębie.
6. Mąkla tarniowa na dębie
7. "Tapetka" na dębie. Biedronecznik zmienny - Punctelia subrudecta, tarczownica bruzdkowana, pustułka pęcherzykowata

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Awatar użytkownika

Baśka
Administrator
Administrator
Posty: 8736
Rejestracja: piątek, 10 czerwca 2005, 19:26
Lokalizacja: Kraków
Pochwalony: 157 razy

Post autor: Baśka » środa, 11 maja 2011, 07:16

Zygmunt, zdjęcia nr 3 i 7 miałyby duże szanse w konkursie im więcej gatunków w kadrze, tym lepiej :)
Chociaż zdjęcie Gabi z 11 gatunkami trudno będzie przebić :)


Baśka
Awatar użytkownika

Porost
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1617
Rejestracja: niedziela, 30 stycznia 2011, 14:50
Imię: Grzegorz
Ulubione grzyby: zlichenizowane
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 104 razy
Pochwalony: 823 razy
Kontakt:

Post autor: Porost » środa, 11 maja 2011, 09:04

Zygmunt,
Lubię popatrzeć na Twoje fotki, tym bardziej, że doskonale sam je oznaczasz :brawo:
Zygmunt pisze:Kameralny zlocik w Bieszczadach - to byłoby dla mnie coś fajnego
To również moje marzenie, nie ukrywam. Po powrocie z pobliskich lasów, w których poza pustułką pęcherzykowatą trudno coś znaleźć zawsze mam ochotę "wsiąść do pociągu byle jakiego" :lol:


Tyle jesteśmy warci ile po nas pozostanie
Awatar użytkownika

Zygmunt
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 6724
Rejestracja: niedziela, 30 października 2005, 01:52
Ulubione grzyby: Boletus edulis, Lactarius deliciosus, Boletus erythropus, Russula cyanoxantha
Lokalizacja: Biecz
Pochwalił: 149 razy
Pochwalony: 1633 razy
Kontakt:

Post autor: Zygmunt » środa, 11 maja 2011, 09:51

Baśka, Porost, dzięki za miłe słowa :)
Baśka pisze:Zygmunt, zdjęcia nr 3 i 7 miałyby duże szanse w konkursie im więcej gatunków w kadrze, tym lepiej :)
Chociaż zdjęcie Gabi z 11 gatunkami trudno będzie przebić :)
Oj, będzie trudno, o ile w ogóle to możliwe :)
Gabi gratuluję takich wspaniałych "porostowych ogródków" i wiem, że będziemy stamtąd podziwiać niejedno piękne zdjęcie "wypasionych lichych" :)
A wracając na swoje podwórko, wrzucę tymczasem 2 wczorajsze zdjęcia - zwiastuny seryjki

Porosty miasta Biecza.

Mąklik otrębiasty w kilkugatunkowym otoczeniu gościł wielokrotnie w moich galeriach.

Ale tym razem są to zdjęcia dla mnie szczególne, bo nie przypuszczałem, że znajdę go i to niejeden okaz na rynku miasteczka na lipie pod samym ratuszem :o :jupi:

Obrazek Obrazek

Liściaste towarzystwo - pustułka rurkowata i ta zwyczajna ;), tarczownica bruzdkowana, na drugim zdjęciu jeszcze jakiś obrost (?).

Następne zdjęcia późniejszym wieczorem, jeśli oczywiście czas na to znajdę :)


Awatar użytkownika

Autor tematu
Lobaria
Moderator
Moderator
Posty: 11008
Rejestracja: wtorek, 8 kwietnia 2008, 17:19
Ulubione grzyby: borowik ceglastopory
Lokalizacja: Gdynia
Pochwalił: 647 razy
Pochwalony: 1887 razy

Post autor: Lobaria » środa, 11 maja 2011, 18:30

Janu$z, cieszę się, że sam oznaczasz porosty, a i fotki ładne :brawo:


"Brak przemocy prowadzi do najwyższej etyki, która jest celem całej ewolucji. Dopóki nie przestaniemy krzywdzić innych żywych stworzeń, ciągle będziemy dzikusami."
Thomas Edison
Awatar użytkownika

Autor tematu
Lobaria
Moderator
Moderator
Posty: 11008
Rejestracja: wtorek, 8 kwietnia 2008, 17:19
Ulubione grzyby: borowik ceglastopory
Lokalizacja: Gdynia
Pochwalił: 647 razy
Pochwalony: 1887 razy

Post autor: Lobaria » środa, 11 maja 2011, 19:50

Zygmunt, o urodzie Twoich zdjęć mamy już wszyscy wyrobione zdanie :brawo:
Dobra wiadomość - Twoje zdjęcia porostów z Granatów są częściowo rozpracowane przez najlepsżą polską lichą skałolożkę - Panią dr Marię Kossowską - dziękujemy bardzo.
i tak
http://www.nagrzyby.pl/galeria/v/users/" onclick="window.open(this.href);return false; ... 6.jpg.html
Rhizocarpon geographicum - wzorzec geograficzny

http://www.nagrzyby.pl/galeria/v/users/" onclick="window.open(this.href);return false; ... 5.jpg.html
Rhizocarpon alpicola - wzorzec alpejski

http://www.nagrzyby.pl/galeria/v/users/" onclick="window.open(this.href);return false; ... a.jpg.html
http://www.nagrzyby.pl/galeria/v/users/" onclick="window.open(this.href);return false; ... B.jpg.html
Umbilicaria cylindrica - kruszownica zwyczajna i tak chyba typowałeś :brawo:

http://www.nagrzyby.pl/galeria/v/users/" onclick="window.open(this.href);return false; ... 8.jpg.html
z prawej strony brązowa Umbilicaria, chyba U. polyphylla, ale nie widać dobrze / przy zdjęciach budzących watpiwości pozwoliłam sobie zacytować Mistrzynię /

http://www.nagrzyby.pl/galeria/v/users/" onclick="window.open(this.href);return false; ... 5.jpg.html
tu trudno powiedzieć, czy to Rhizocarpon geographicum czy alpicola, bo plecha ma cechy pośrednie - w takich przypadkach liczą się tylko zarodniki. Stawiam na Rh. geographicum, ale mogę się mylić.

http://www.nagrzyby.pl/galeria/v/users/" onclick="window.open(this.href);return false; ... 3.jpg.html
Brodoa intestiniformis - ustupka halna

http://www.nagrzyby.pl/galeria/v/users/" onclick="window.open(this.href);return false; ... 4.jpg.html
Widzę Rhizocarpon geographicum, Umbilicaria cylindrica, Brodoa intestiniformis, Lecanora polytropa i jakąś cieniutką plechę, ale nieoznaczalną ze zdjęcia

Na koniec rarytasik - NOWY GATUNEK dla naszego atlasu
Przedstawiam Państwu Zygmuntowego gruboszka burego - Protoparmelia badia - WITAMY :ok:
Obrazek Zygmunt - prośba do Ciebie - jesli zachowałeś oryginalne zdjęcie lub zdjęcia tego gentelmena, to przyślij mi, proszę, na maila :)


"Brak przemocy prowadzi do najwyższej etyki, która jest celem całej ewolucji. Dopóki nie przestaniemy krzywdzić innych żywych stworzeń, ciągle będziemy dzikusami."
Thomas Edison
Awatar użytkownika

Porost
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1617
Rejestracja: niedziela, 30 stycznia 2011, 14:50
Imię: Grzegorz
Ulubione grzyby: zlichenizowane
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 104 razy
Pochwalony: 823 razy
Kontakt:

Post autor: Porost » środa, 11 maja 2011, 21:02

Zygmunt,
Tobie pierwszemu, nawet przed naszymi Paniami składam gratulacje. Coraz trudniej o nowy gatunek w atlasie, ale Tobie się udało :brawo: :brawo: :brawo:
Lobaria,
Kolejne podziękowania dla Ciebie za wytrwałość oraz obróbkę tego materiału :jupi: (szkoda, że tu nie ma e-motikona w postaci całuska w rączkę ;) )
Marysia Kossowska
Tylko dzięki Tobie można napisać o znalezionych gatunkach. Jak zawsze jesteś WIELKA choć tutaj nieobecna :brawo: :brawo: :brawo:


Tyle jesteśmy warci ile po nas pozostanie
Awatar użytkownika

Zygmunt
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 6724
Rejestracja: niedziela, 30 października 2005, 01:52
Ulubione grzyby: Boletus edulis, Lactarius deliciosus, Boletus erythropus, Russula cyanoxantha
Lokalizacja: Biecz
Pochwalił: 149 razy
Pochwalony: 1633 razy
Kontakt:

Post autor: Zygmunt » czwartek, 12 maja 2011, 00:48

Lobaria, Porost, - dzięki za komentarze tchnące zachętą do dalszego "porostowania" przy każdej nadarzającej się okazji :)

Lobaria, dziękuję za szczegółowy powyższy post dotyczący tatrzańskich naskalniaczków :)

Proszę przekazać ode mnie wielkie podziękowania P. dr Marii Kossowskiej za fachowe rozpracowanie tych porostów :) Liczba oznaczonych porostów w moim "foto-zielniku" zwiększyła się wydatnie :)
***

Pierwszy zestaw nowych zdjęć z cyklu "Porosty miasta Biecza"

Prezentację zacznę od nadrzewniaków, którym przyszło żyć przy ulicy wylotowej w kierunku Jasła, kilkaset m od rynku. I chyba nie czują się tam zbyt źle, zwłaszcza, że odetchnęły z ulgą po otwarciu w 2008 r. obwodnicy.

Na pniach lip rozsiadł się, tworząc nawet miejscami zwarte "tapetki", soreniec popielaty - Physconia grisea.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Inne porosty nadrzewne, jakie tam sfotografowałem:

Orzast kolisty - Phaeophyscia orbicularis
Złotorost ścienny - Xanthoria parietina
Młody okaz żółtlicy chropowatej - Flavoparmelia caperata na piennym głogu ozdobnym.
Fotografowanie tarczownic bruzdkowanych, których przy tej ulicy też nie brakowało, nie mówiąc o wszędobylskiej pustułce pęcherzykowatej i pospolitych obrostach, na razie sobie darowałem.

Obrazek Obrazek Obrazek

Na odziomku pnia sędziwej brzozy zauważyłem "tapetki" chrobotków :) Na razie fotografowałem je tylko w "widoku ogólnym" - czas pędził, jak szalony... O ewentualne dokładniejsze zdjęcia nie będzie trudno.

Obrazek Obrazek Obrazek

Ciąg dalszy nastąpi :)


Awatar użytkownika

Autor tematu
Lobaria
Moderator
Moderator
Posty: 11008
Rejestracja: wtorek, 8 kwietnia 2008, 17:19
Ulubione grzyby: borowik ceglastopory
Lokalizacja: Gdynia
Pochwalił: 647 razy
Pochwalony: 1887 razy

Post autor: Lobaria » czwartek, 12 maja 2011, 19:58

Zygmunt, wspaniałe zdjęcia, a przyprószenia Physconia
http://www.nagrzyby.pl/galeria/d/793271" onclick="window.open(this.href);return false; ... grisea.jpg
doskonałe :)
Pierwszy chrobotek to prawdopodobnie cienki / sa takie formy /, ale z drugim mam kłopot. Może Porost będzie miał świeższe spojrzenie ;)


"Brak przemocy prowadzi do najwyższej etyki, która jest celem całej ewolucji. Dopóki nie przestaniemy krzywdzić innych żywych stworzeń, ciągle będziemy dzikusami."
Thomas Edison
Awatar użytkownika

Zygmunt
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 6724
Rejestracja: niedziela, 30 października 2005, 01:52
Ulubione grzyby: Boletus edulis, Lactarius deliciosus, Boletus erythropus, Russula cyanoxantha
Lokalizacja: Biecz
Pochwalił: 149 razy
Pochwalony: 1633 razy
Kontakt:

Post autor: Zygmunt » piątek, 13 maja 2011, 11:52

Lobaria, dzięki :)

Prezentację porostów bieckich muszę na razie przerwać, bo wczoraj (12 V) odwiedziłem Beskid Niski.

Na piaskowcowym krzyżu cmentarnym jednej z wiosek znalazłem kruszownicę, którą zaprezentuję dopiero w kolejnym poście, bo to, co znalazłem w dzikim i mrocznym wąwozie pośród starej buczyny, przyprawiło mnie o kilkakrotny opad :o
Było niestety bardzo późne popołudnie, więc musiałem się mocno "streszczać", nie spodziewając się tylu ciekawostek. Zamiar powrotu na to stanowisko (chętnie po deszczu) jest więc oczywisty.

Dalej już po kolei. Pierwsze znalezisko z "dziczy".
Pawężnica łuseczkowata - Peltigera praetextata.
Na omszałych głazach piaskowca. Pierwszy okaz miał średnicę około 30 cm! Zdążyłem odnaleźć ponad 10 okazów.
Plechy wysuszone na pergamin. Cechy atlasowe, chwytniki, a zwłaszcza "wypasione" izydia mówią same za siebie :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Drugie znalezisko. Już pod koniec dnia.
Pawężnica rozłożysta - Peltigera horizontalis.
Jedyny znaleziony dotychczas okaz, ale za to mierzył sobie aż 80 cm w najszerszym miejscu!
Też na omszonym piaskowcu.
Proszę o weryfikację oznaczenia. Mnie przemawia za tym gatunkiem wygląd owocników, których na szczęście nie brakowało. Inne podobne pawężnice mają owocniki bardziej "uszkowate" i wzniesione, a tutaj są płaskie i "horyzontalne". Angielska nazwa: Flat-fruited pelt. Twórca łacińskiej nazwy horizontalis może też owocniki, a nie rozłożystość miał na myśli? Chwytniki i ciemny wzorek na spodniej stronie plechy też mi pasują do tego gatunku.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Jeszcze kilka migawek naskalnych trąbkowatych chrobotków (pokażę je w innym poście) i... umykałem przed zapadnięciem mroku przy wtórze wieczornych ptaków i... rodziny leśnych świnek, które wesoło pochrząkiwały w gęstwinie :mrgreen:


ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat