Skocz do zawartości

Kamera CCD Atik Titan monochromatyczna już moja


Paweł Baran

Rekomendowane odpowiedzi

 

Profesjonalna kamera CCD wyposażona w kolorowy 16-bitowy przetwornik CCD o rozdzielczości 494x659 pikseli. Kamera charakteryzuje się bardzo niskimi szumami. Przeznaczona jest do zaawansowanej astrofotografii, pozwala uzyskać interesujące rezultaty bez konieczności stosowania dodatkowych filtrów. Wersja monochromatyczna.

Koleżanki i Koledzy

Od wczoraj  jestem posiadaczem tej kamery, jestem szczęśliwy jak nie wiem, co, ale na zdjęcia robione tą kamerką to musicie poczekać, bo nie mam laptopa ani nic, aby podłączyć i robić zdjęcia, mam komputer stacjonarny.

 

Co więcej muszę to napisać składałem pieniądze praktycznie dwa lata na tą kamerę, zbierając puszki i nie tylko, czego się nie robi dla siebie oraz Astronomii.

Mam nadzieję, że za nie długo już nie zobaczycie zdjęć astronomicznych wykonywanych za pomocą aparatów Canona i Kodaka

Nie wiem gdzie dodać ten temat dodaję tu taj, jeśli jest w złym miejscu przepraszam i proszę administratora o przeniesienie go tam gdzie jego miejsce.

Mam nadzieję, że zrozumiecie moją radość i to, że podzieliłem się tu taj z Wami. :)

post-31-0-09898400-1384941583.jpg

post-31-0-03513300-1384941602.jpg

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doceniam, podziwiam decyzję i popieram ten pomysł.

Obserwacje to jedno, a rejestraacja to drugie oblicze astro-amatorstwa.

Z tego pewnie będzie, z czasem, fachowy temat o tej kamerze, w Twoich zastosowaniach.

 

Pozdrawiam

p.s.

Ale, skoro jest (jeszcze) w astrokafejce.

To pytania absolutnego laika !

W co zostanie ta kamerka włożona. Jak należy rozumieć ten Canon czy Kodak?

Chyba ta kamerka nie zastępuje części "wyrwanej" z Kodaka/Canona?

Może jakiś rysynek całości sprzętu, w sensie przkrój (widok z boku).

Przez analogię do wizuala ... co będzie obiektywem?

Czy dobrze zgaduję, że "okularu" nie będzie?

Od razu z "obiektywu" fotony trafiają w kamerkę?

Na czym to wszystko będziesz miał zawieszone?

 

I przepraszam za tę prośbę o elementarne ABC

ale może jeden mały obrazek (szkic) planowanego układu załatwi sprawę ;)

 

p.s.2.

A jak się "odbiera" z matrycy kolejne klatki?

Podczas naświetlania po każdej skończonej?

Kabelkiem jakimś? Żeby jej pamięć się nie zapchała?

 

I dzięki za linka

post-1068-0-92865800-1384945166.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł Gratuluję zakupu - życzę szybkiego dozbierania na laptoczka i.... czekam na fotki w dziale Astrofotografia jak i na Konkurs Heńka  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje i witam w gronie użytkowników kamer Atik.

 

PS

Ekologu kamerkę taka mocuje się w wyciągu teleskopu/lunety za pomocą noska 1.25 cala zamiast okularu.

Do działania potrzebuje komputera - laptop/stacjonarny łączymy ja kabelkiem USB typu A-B. W komputerze mamy program np. Nebulosity do jej obsługi, w programie ustawiamy czas naświetlania i inne parametry załączamy sesje a program sczytuje zrobione zdjęcie zapisując je na dysku. 

To tak w skrócie. 

  • Like 1

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do działania potrzebuje komputera - laptop/stacjonarny łączymy ja kabelkiem USB typu A-B. W komputerze mamy program np. Nebulosity do jej obsługi, w programie ustawiamy czas naświetlania i inne parametry załączamy sesje a program sczytuje zrobione zdjęcie zapisując je na dysku. 

To tak w skrócie. 

A obrazowo w jeszcze większym skrócie tak:

post-476-0-44425000-1384948210_thumb.jpg

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kodak i Canon to aparaty fotograficzne, które używałem, na co dzień  do robienia zwykłych zdjęć, po prostu mam już dość wiedząc, że się ma niebo jako takie a robiąc zdjęcia byle, jakie.

Postanowiłem kupić tą kamerę już rok temu, wiedziała o tym tylko jedna osoba z świata astronomii Janusz Wilnad, który jako pierwszy dowiedział się o tym, że mam zamiar kupić, wahałem się, bo dla mnie nazbieranie tyle kasy to wielkie wezwanie i stracenie jeden dzień, ale wiem, że to, co potrafi ta kamera dzięki Wam dużo czytałem a swoje robiłem, i tak się stało.

Co do Astrofotografii i kupna laptopa to jeszcze musi poczekać, to tak szybko u mnie nie będzie, ale już jestem na dobrej drodze, kamera miała być kolorowa no chyba jest, ale wiecie, co jak się mylę to nie ma się, co dziwić, bo ja obracałem kamerami, Samsung, Sony, Tayama a tego typu kamery to ja nie miałem w życiu to pierwsze spotkanie z taką kamerą, A co do laptopa to ja nie będę chciał kupić nowego, bo więcej czasu spędzam koło domu, więc może jakiś używany byle był sprawny i się nadał do tej kamery.

Dziękuję za gratulacje. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja Ci Paweł pogratuluję dopiero wtedy, gdy zobaczę pierwsze  zdjęcie zrobione tą kamerką! Liczę więc, że nastąpi to szybko bo spieszno mi z gratulacjami! :P

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tytule postu podane: mono

 

Też posiadam Titan'a, choć nie miałem okazji dobrze pofocić. W porównaniu Atik Titan vs Nikon D80 zdecydowanie wygrywa Atik. Kitowy program do przechwytywania - Artemis bardzo przyjemny (prosty, idealny dla nowicjusza jak ja), do zestawu dołączony jest również program DAWN do stacowania (ma trochę dziwny interfejs) - jak się sprawuje ocenie gdy będzie pogoda, od kilku tygodni czekam na czyste niebo i pewnie jeszcze trochę poczekam

  • Like 1

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A testowałeś ją już chociaż na domowym PCcie?

 

Decyzja o zakupie takiej kamery trochę zaskakująca, bo tak sama w sobie to trochę za mało do pełni szczęścia. Jak się ją podłączy do teleskopu to prowadzenie musi być dobre, że by te dłuższe ekspozycje wychodziły (no albo guiding ale to kolejne wydatki i kolejne wymagania co do montażu).

  • Like 4

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się ją podłączy do teleskopu to prowadzenie musi być dobre, że by te dłuższe ekspozycje wychodziły (no albo guiding ale to kolejne wydatki i kolejne wymagania co do montażu).

 

"guiding" ?  :o

 

Skoro zaakceptowano tu, w tym wątku,  pytania laika (o tak zwane ABC) to jak by wyglądał, konkretnie, ten guiding?

Co to jest? Rzeczowo, przedmiotowo. Oczywiście w zestawie z tą kamerką i jakimś niedrogim teleskopem (pozostańmy w temacie wątku).

Pytam o wersję najtańszą, najprostszą, niemniej już użyteczną, realizacji tego "guidingu" podczas "smażenia" :)  ciut dłuższych klatek.

 

Pozdrawiam

p.s.

Przez moment przemknęło mi przez głowę coś co chyba już jest poza bandą (nie śmiechu) ...

że, mając wprawną rękę i ogromne doświadczenie, można by "guidować" najprostszym szukaczem i rękami 8)  ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tranox napisał:

>>> Najtaniej? Do krótszych ogniskowych szukaczo-guider + jakaś kamerka. Niektóre kamery CCD mają drugą matryce do guidingu, ale to chyba tylko te z najwyższej półki          

 

 

Dziekuję.

To miło, że mi odpowiedziałeś.

Ale ja nadal nic z tego prawie nie rozumiem.

Przypominam o formule "ABC dla laika" którą tu, póki co, nie skrytykowano - na moje szczęście ;)

Może jakiś prosty rysunek? I ze dwa-trzy zadania; jak guiding działa.

Ten szukaczo-guider to będzie śledził przesuwanie się gwiazdy referencyjnej i sterował (może pośrednio, przez kompa)

silnikiem krokowym napędzajacym montaż?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aj - jak się nie chce poszukać na FA ;)  - Proszę lektura na chmurwne i krótkie dni Od laika do astrofotografika.pdf

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję za ten link.

Będę do niego wracał.

Po przeglądnięciu widzę, że "guiding" nie został zbyt szeroko omówiony :(

No trudno. Myślałem, że wątek początkującego w astro-fotografii Pawła cennie ożywi pokazanie wprost pewnych rzeczy

(i to dopasowanych do jego kamerki).

 Tym co trafią do niego z minimalną wiedzą o astro-fotografii.

 

No ale dobra. Przepraszam zatem za ożywianie go co i raz.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dziale Szkoła astrofotografii  mamy kilka tematów poświęconych prowadzeniu montaży w czasie fotografowania obiektów DS - czyli guidingowi :)

Łącznie z założycielem wątku wszystkich tam zapraszam. Tam również zakładajmy tematy poświęcone ,,łapaniu fotonów" 8)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie napiszę tak jak jest, bo wiadomo, kupno kamery to jeden problem, zaś nauka obsługiwania i robienia zdjęć takich by każdy z nas zachwycał się pięknem to trzeba poświęcić dużo czasu, no i mieć do tego inny teleskop odpowiedni, zaś ja mam tylko Celestrona 114/1000 oraz SKY-Watechera 150/1200, a więc nie liczcie na to, że zdjęcia, które zrobię będą takie, że spadniecie z wrażenia, to tak wnet nie będzie.

Następna sprawa zakup jakiegoś laptopa, co w tej chwili jest nie możliwy z braku pieniędzy, swoją przygodę zacząłem od kamery, bo ona jest za droga, aby zdjęcia musiały cieszyć każdego z nas to do tego potrzeba wiele jeszcze wyrzeczeń i zakupów.

Ja się ucieszę jak na monitorze zobaczę obiekty mgławicowe, które nie było mi dane zrobić zdjęcia zwykłymi cyfrowymi aparatami. Co więcej może jak ja się nauczę i będą wychodzić zdjęcia miarę dobre to podzielę się z Wami wiedzą, co i jak.

W tym, że jak kupiłem kamerę to uwaga nie było zasilacza dzisiaj zamówiłem go do kamery, a więc jak tylko przyjdzie i zainstaluję kamerę na pewno, kamera zobaczy pierwszy obiekt astronomiczny no i Wy na pewno tak samo, obiecuję, zaś ja nie jestem taki chytrusek który wiedzę granie dla siebie tylko, bo, jak co wiem lubię się dzielić. No to teraz jak już wyjaśnione to czekajmy cierpliwie na pierwsze zdjęcie zrobione kamerą ATIK. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem, które mam a więc teleskop SKY-Watcher 150/1200 będzie na pewno użyty do kamerki, w tym, że zobaczę jak będzie, bo mam Celestrona NexStar 114 SLT ogniskowa 1000 i mam taką nadzieję, że podepnie pod niego tak samo, ponieważ ma napęd, wszystko wyjdzie jak to się mówi w czasie podłączenia kamery do tych teleskopów nie wiem, który będzie dzwoniłem pytałem się mówili mi, że SKY-Watcher 150/1200 pasuje do tej kamery a więc może na nim będzie umieszczona do astrofotografii na montażu EQ3-2 tym czasowo. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że pasuje nie oznacza że jest to sensowny wybór. Przy 1000 mm na takim montażu możesz ganiać Księżyc. Planety też, choć ta kamera za bardzo planetarna nie jest - i w sumie to tyle. Jasne obiekty DS to tak co najmniej 15-30 sekund dobrego prowadzenia potrzebne. EQ3-2 krótkie ogniskowe poprowadzi, ale 1000 mm to już może mieć spore problemy. Do tego doszła by obróbka... Najlepiej gdyby był jakiś "zlot" gdzieś w okolicy i ktoś by ci wszystko wytłumaczył i pomógł uruchomić.

 

 

Co nieco: http://deltasky.pl/?p=1447

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiadomo z wyższej pułki ta kamera nie jest, ale na inną mnie już nie stać, tak jak ja pisałem raczej najpierw muszę się nauczyć obsługiwać ją, mam to, co mam lepszego sprzętu miał na razie nie będę, co więcej, jeśli da się zrobić mgławice tą kamerą jako tako to będę szczęśliwy, potem pomyślę, co trzeba kupić by bawić się w konkretną astrofotografię. Co do EQ3-2 to wieszam na nim SKY- Watcher 150/1200 i radzi sobie nie źle, więc tak jak pisałem na początek wystarczy do nauki to, co mam  reszta przyjdzie z czasem. Jeśli chodzi o planety to raczej zobaczę, ale na pewno będę foci, ale więcej mgławice. Ja dopiero wkraczam tą metodą robienia zdjęć, nigdy nie miałem okazji robić tego typu zdjęć. Jak coś to, od czego ma się Rika na forum napisze do Ciebie i mi wytłumaczysz konkretnie, co i jak. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024