kategoria: A1200
[#1] A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"
Witam.
Posiadam Amigę 1200 (z oryginalnym Kickstartem 3.0). Z miesiąc temu były w niej wymieniane kondensatory na płycie głównej, więc Amiga działa jak nówka. Mój amigowy zasilacz jest mocny, bo ma 9.5A na 5V. W związku z tym do tej A1200 mam włożoną kartę turbo Apollo 1240/40 (procesor Motorola 68040 @ 40MHz 32MB Fast RAM). Do adaptera CF2IDE mam podpiętą kartę Compact Flash 8GB i także dysk HDD Seagate ST38410A 8.4GB 3,5" (przy pomocy taśmy IDE ATA-33). Ten dysk HDD mam ustawiony na slave. Z karty CF odczytywane są dane (wraz z wypasionym Workbenchem) bez problemu. Niestety przy takim podłączeniu moja A1200 nie wykrywa tego dysku HDD.
W HDToolboxie pokazywane są tylko parametry od karty CF. Wcześniej miałem podłączony ten dysk HDD pod inny/zwykły adapter. Na tamtym podłączeniu podzieliłem dysk HDD na 3 partycje: 2GB, 2GB i 4GB. Następnie sformatowałem te 3 partycje (żadnych bad blocków) i zainstalowałem Workbencha z dyskietek.
Gdy ten dysk HDD (ustawiony na slave) podłączam pod adapter CF2IDE, to niestety dysk twardy jest niewidoczny. Słychać, że ten dysk pracuje, ale jest niewidoczny.

Mam 3 pytania do Was:
1. Skoro ten dysk HDD jest niewidoczny, to przyczyną jest nieodpowiedni (niekompatybilny) adapter CF2IDE ?
2. Skoro na karcie CF ostatnia partycja ma 7GB, to na tym dysku HDD także można stworzyć partycje 7GB ?
3. Co muszę zrobić, aby ten dysk HDD był widoczny po uruchomieniu Workbencha (z odpowiednim sterownikiem - scsi.device i pozostałymi sterownikami) ?

Będę bardzo wdzięczny za fachową pomoc.
[#2] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #1

Mnie się wydaje, że do A1200 nie podłączy się dwóch dysków jednocześnie,
ale nie testowałem takiej konfiguracji osobiście.
[#3] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@mmarcin2741, post #2

A dlaczego nie, tylko jeden musi być master a drugi slave.
Przy odpowiednim adapterze można podłączyć nawet 4 dyski.
[#4] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #1

A jak jest ustawion masz zworki na CF2IDE ? SINGLE, MASTER czy SELECT CABLE ?


Do adaptera CF2IDE mam podpiętą kartę Compact Flash 8GB i także dysk HDD Seagate ST38410A 8.4GB 3,5" (przy pomocy taśmy IDE ATA-33)


A jak podłączysz odwrotnie to co się dzieje ? Najpierw HDD potem CF2IDE?
[#5] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@Norbert, post #4

Na CF2IDE zworka jest ustawiona przy napisie:
Master-ON
Slave-OFF

Najpierw do adaptera CF2IDE podpiąłem kartę CF i później ten dysk HDD. Skoro przy tym adapterze jest wmontowany port IDE 3,5", to powinien zostać wykryty ten dysk HDD.
[#6] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #5

A zworka na tym dodatkowym dysku jest ustawiona na SLAVE bo jak nie to nie zostanie on wykryty.
[#7] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@Amigo-A1200-040, post #6

Tak jak wcześniej wspomniałem, że ten dysk HDD mam ustawiony na SLAVE. Na dysku jest wyraźna instrukcja, że zworka ustawiona pierwsza z lewej to master, a brak zworki to slave. W takim razie nie mam żadnej zworki na dysku.
[#8] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #7

Wyciągnij kartę CF i sprawdź czy Amiga widzi dysk SEAGATE.

Zmień ustawienia zworek. CF na SLAVE, a dysk na MASTER.

Jakie dyski, partycje widać w w earlymenu w każdej możliwych ustawieniach ZWOREK?

Czasami pomaga ustawienie zworki na SELECT CABLE.

Czy dysk jest rozpoznawany jak podłączony jest tylko on?
[#9] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #7

A jak wyjmiesz kartę CF i zostawisz tylko HDD?
Sprawdzałeś też co jak ustawisz dysk na master na cf na slave?
[#10] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@Norbert, post #8

Dzisiaj już nie mam czasu zajmować sie Amigą.
Nie testowałem takich wariantów, aby wyciągnąć kartę CF i sprawdzić czy Amiga wykryje ten dysk HDD oraz zmienić zworkę na adapterze na SLAVE przy karcie CF, a dysk na MASTER.
Amigowy serwisant ostrzegał mnie, żebym ostrożnie używał HDToolboxa w celu wykrycia tego dysku HDD, bo mogę stracić wszystkie dane z karty CF albo nawet uszkodzić tą kartę.
Moim celem jest skopiować wszystkie dane z karty CF na ten dysk HDD, aby mieć kopię zapasową. Ten dysk HDD ma służyć tylko jako kopia zapasowa. Aby to zrobić, A1200 musi wykryć ten dysk HDD.
[#11] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #10

Coś ten serwisant niedoinformowany. szeroki uśmiech
Samo użycie HDtoolbox do wykrycia dysków nie uszkodzi danych na tych napędach.

Jeśli na dyskach są dane amigowe, to one pokażą się same w systemie (oczywiście jeśli dysk będzie wykryty)
Czasami są problemy z podmontowaniem partycji a do tego przydaje się program SCSImounter.

Używasz standowego scsi.device przy 8GB dysku/CF ?

Niektóre dyski powoli się rozkręcaja po resecie i nie są wykrywane. Pomaga wtedy przecięcie kabelka 1 na taśmie IDE.

Możesz też użyć programu SCSIquery, który przeskanuje ponownie szynę IDE i spróbuję wykryć podpięte napędy.
Poczytaj instrukcje

Sposobów jest wieleszeroki uśmiech

ps.
Programy są na aminecie

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 21:05:46 przez Norbert
[#12] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #10

Moim celem jest skopiować wszystkie dane z karty CF na ten dysk HDD, aby mieć kopię zapasową.


Chcesz robić backup danych na ponad 20 letnim dysku?

Nie lepiej podłączyć kartę CF pod PC za pomocą czytnika za 15zł i przegrać dane na PC? Możesz tak zrobić obraz karty, albo przegrać poszczególne pliki.
2
[#13] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@Norbert, post #11

W sekwencji startowej "Startup-Sequence" w katalogu S jest zapisane coś takiego:
IF EXISTS DEVS:scsi.device
C:LoadModule DEVS:scsi.device_A1200
EndIF

Do katalogu "Devs" są wgrane takie istotne pliki jak:
CF0 ---> tu jest zapisany sterownik do obsługi karty CF "compactflash.device"; dokładnie ten sam plik "CF0" jest także standardowo wgrany do folderu "DOSDrivers"
compactflash.device
FastFileSystem
scsi.device
scsi.device_A1200

Na karcie CF 8GB mam dwie partycje:
DH0: ---> tu jest zainstalowany system o nazwie "Scalos" przypominający bogatszą wersje Workbencha oraz wgrane są różne programy (partycja ma rozmiar ponad 191MB)
DH1: ---> tu są zainstalowane tylko gry uruchamiane często przy użyciu pakietu WHDLoad (partycja ma rozmiar 7GB)

Na dysku HDD 8GB mam 3 partycje:
HD0: ---> tam jest tylko zainstalowany Workbench 3.1 (partycja ma rozmiar prawie 2GB; chyba powinna mieć rozmiar poniżej 512MB - tak słyszałem)
HD1: ---> tam są wgrane tylko programy (partycja ma rozmiar prawie 2GB)
HD2: ---> tam są zainstalowane tylko gry (partycja ma rozmiar 4GB)

Przypominam, że wcześniej formatowałem i wgrywałem dane na ten dysk HDD przy użyciu innego/zwykłego adaptera - używając tej samej taśmy IDE.

Czy używam standardowego scsi.device przy 8GB dysku/CF ?
Chyba tak, bo ta moja A1200 wykrywa partycje DH1 o rozmiarze 7GB używając sterownika "scsi.device". Skoro mam do czynienia z A1200, to raczej używa sterownika "scsi.device_A1200" - biorąc pod uwagę powyższy zapis w "Startup-Sequence".
Sami oceńcie i wyciągnijcie wnioski gdzie tkwi problem - w celu niewidocznego dysku HDD 8GB.
Mam nadzieje, że te wszystkie podane informacje na temat mojej A1200 wystarczą Wam do zdiagnozowania problemu - w celu wykrycia tego dysku HDD 8GB.

Mam 3 pytania do Was:
1. Czy w tej sytuacji mam szanse na to, aby ta moja A1200 wykryła ten dysk HDD 8GB ?
2. Jeżeli wykryje ten dysk HDD, to czy jest szansa, abym mógł stworzyć na nim partycje o rozmiarze 7GB ?
3. Czy partycja systemowa na dysku HDD (jako HD0) powinna mieć rozmiar poniżej 512MB ?

Będę Wam bardzo wdzięczny za skuteczną i fachową pomoc.
[#14] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #13

w poście 8 i 9 masz napisane, co masz sprawdzić. Trzeba rozłożyć problem na czynniki pierwsze i zdiagnozować czemu nie działa. Prawdopodobnie masz 2 partycje ustawione jako bootujące, ale i tak oba urządzenia powinny być widoczne w EBM.

1,2- Tak
3- zależy od kicka. Z tego co się orientuję, to limit dla K3.1<4GB
[#15] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@snifferman, post #14

Na tym dysku HDD tylko partycja HD0 (z Workbenchem 3.1) jest bootująca, pozostałe partycje - nie.
[#16] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #15

A na karcie CF nie masz bootującej?
[#17] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@snifferman, post #16

To wszystko nie ma znaczenia. Partycje z dyskow i tak beda widoczne.
Najpierw trzeba sprawdzić, w sposób jaki opisałem, czy Amiga widzi oba dyski.
Bez tego nie ma co zaczynać dałeś coś testowac
[#18] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@snifferman, post #16

Skoro z karty CF odpalam system o nazwie "Scalos" przypominający bogatszą wersje Workbencha, to partycja DH0 musi być bootująca. Na tej partycji DH0 wgrana jest standardowo sekwencja startowa "Startup-Sequence" w katalogu S. W przeciwnym razie system nawet by nie ruszył.
[#19] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #18

Sprawdziłeś już czy dysk odpala bez karty CF?
Zamieniłeś zworki master/slave?
Dalsze pisanie nie ma sensu jak tego nie sprawdzisz
[#20] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@Norbert, post #17

Zapomniałem napisać, że amigowemu serwisantowi dałem do przetestowania niesprawdzony (kupiony w ciemno na giełdzie) dysk HDD Seagate 6.4GB 3,5" i okazało sie, że tamten dysk 6GB jest wykrywany po uruchomieniu Scalosa z karty CF. Tamten dysk 6GB nie jest mi potrzebny, bo ma troche za mało pojemności. Dlatego potrzebuję minimum 8GB. Oba te dyski (6GB i 8GB) - są z tej samej serii i wizualnie wyglądają tak samo.
Wspominał mi, że to wszystko ogarniał w HDToolboxie. Podzielił tamten dysk 6GB na dwie partycje: 3GB i 3GB. Następnie zrobił formata i tamten dysk 6GB został wykryty.
Mówił mi przez telefon, że muszę koniecznie mieć ustawiony ten większy dysk 8GB na SLAVE, bo inaczej dysk nie będzie wykryty. Ostrzegał mnie, żebym ostrożnie używał HDToolboxa w celu wykrycia tego dysku 8GB, bo mogę stracić wszystkie dane z karty CF albo nawet uszkodzić tą kartę.
Poprosiłem go, aby wytłumaczył mi przez telefon jak to zrobił, to powiedział, że nie potrafi tego wytłumaczyć przez telefon. Zatem poprosiłem go, aby opisał mi w mailu jak to zrobił. Minął miesiąc i niestety nie doczekałem sie maila od niego.
[#21] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #20

Odepnij kartę CF. Podłącz w to samo miejsce tego twardziela zmieniając zworkę na Master. Włącz Amigę, poczekaj na Boot Screen (skora żadna partycja tam nie jest bootowalna). Reset i wejdź do boot menu, później Boot Options. Widać te partycje HD0-2?
[#22] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #20

Jakiś tajemniczy ten amigowy serwisant.

Zrób to co Ci poleciłem, bo z tego co piszesz nie masz co liczyć na pomoc swojego fachowca.

Nie ma tez pewności czy te informacje które Ci podał są prawdziwe.
np
Samo uruchomienie hdtoolbox w celu stwierdzenia czy Amiga widzi dyski nie uszkadza ich.
[#23] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@Norbert, post #22

Dokładnie, niepewny ten fachowiec.
Wspominał mi coś także, że skoro na karcie CF mam zainstalowane gry z pakietu WHDLoad, to jeżeli Amiga ma wykryć dodatkowo dysk HDD o partycji powyżej 4GB - to taka partycja będzie pokazywana w standardzie NDOS. W tej sytuacji może być problem ze sformatowaniem takiej partycji powyżej 4GB i zapisaniu na niej danych. Gdy mi to powiedział, wydawało mi sie to troche absurdalne.
Chciałbym, aby to zadziałało tylko na moim oryginalnym Kickstarcie 3.0. Na pewno nie będę montował do płyty głównej Kickstarta 3.1 licząc, że to zadziała - wykrycie dysku HDD 8GB i utworzenie na nim partycji 7GB.

Najwcześniej w poniedziałek będę miał czas zajmować się Amigą, bo weekend odpada. Dopiero po weekendzie przetestuję te Wasze patenty.
[#24] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@Norbert, post #22

Dzisiaj rano miałem chwile wolnego czasu i zająłem sie tym problemem.

Zrobiłem następujący test:
1. Na adapterze CF2IDE wyjąłem zworkę ustawioną przy napisie ---> Master-ON oraz Slave-OFF. To spowodowało, że ani z karty CF nie ruszył system (Scalos) ani z dysku HDD 8GB nie ruszył system (Workbench 3.1). Z powrotem włożyłem zworkę w tym CF2IDE, bo inaczej żadem nośnik pamięci nie uruchomi się.
2. Wyciągnąłem kartę CF i dysk HDD 8GB ustawiłem na MASTER (tak jak podpowiedzieliście). Po włączeniu zasilacza - uruchomił się Workbench 3.1 z tego dysku HDD.

Po tym teście problem jest już częściowo rozwiązany i macie jasny obraz sytuacji. Wiem, że przy odpowiednim sterowniku scsi.device, ten dysk HDD pokaże partycje 7GB, bo jeszcze niedawno robiłem taki test przy zapisie w sekwencji startowej "C:LoadModule DEVS:scsi.device" odpalając z dyskietki odpowiednie dane.

Czy w tej sytuacji jest nadzieja, aby A1200 wykryła kartę CF (z aktualną partycją 7GB) i jednocześnie ten dysk HDD (z partycją 7GB) ?

Byłoby super, gdyby dało sie to zrobić przy oryginalnym (fabrycznym) Kickstarcie 3.0.
[#25] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #24

Jeśli nie masz kicka 3.1.4 albo 3.2 albo jakiegos przerabianego, co ma scsi.device obsługujące więcej niż 4GB, to partycja systemowa powinna być mniejsza niż 4GB. Jak ma ci wgrać nowe scsi.device z dysku skoro to w kicku nie obsługuje partycji większych niż 4GB? Chcesz wgrywać z dyskietki?

Jaka duża jest partycja systemowa na CF?
Jaka duża systemowa jest na HDD?
[#26] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #24

Na pewno ten dysk (talerzowy) masz ustawiony jako slave? Tablice partycji na obu dyskach są w porządku, najwyraźniej jest problem z wykryciem master/slave. To ustaw CF jako slave a dysk jako master. Nie wiem jak tam są priorytety partycji bootowalnych ustawione ale w boot menu > boot options po zmianie zworek wybierz tę na CF.

I tak jak napisał Norbert zapuść https://aminet.net/package/disk/misc/SCSIQuery bo już ciężko się połapać.

scsiquery scsi.device UNIT=0
scsiquery scsi.device UNIT=1


w shellu.
[#27] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@snifferman, post #25

Partycja systemowa na karcie CF ma rozmiar tylko 191MB (prawie 200MB).
Partycja systemowa na dysku HDD ma rozmiar 1.9GB (prawie 2GB).
[#28] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@Norbert, post #8

Tak wygląda instrukcja na tym dysku HDD 8.4GB 3,5" odnośnie ustawienia MASTER, SLAVE i pozostałych:



Rozumiem, że zworka ustawiona z pierwszej lewej strony to MASTER, natomiast brak zworki to SLAVE.
Wg. instrukcji działanie dysku jest ustawione w następujący sposób:
1. pierwsze ustawienie (z lewej) zworki z lewej to MASTER
2. drugie ustawienie (z lewej) jako brak zworki to SLAVE
3. trzecie ustawienie (z lewej) to "Master with non-ATA compatible slave" (nie wiem do czego to służy)
4. czwarte ustawienie (z lewej) to "Cable select" (nie wiem do czego to służy)

Jeżeli chciałem ustawić dysk jako MASTER, to włożyłem zworkę z pierwszej/lewej strony.
Jeżeli chciałem ustawić dysk jako SLAVE, to wyciągałem zworkę (czyli brak zworki).
Innych kombinacji nie testowałem.

Czy ja dobrze ustawiam ten dysk HDD ?
[#29] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@ppill, post #26

Czy ten dysk HDD (talerzowy) mam ustawiony jako slave ?
Poniżej umieściłem na obrazku instrukcje ustawienia tego dysku.
Później zajmę się tym programem - SCSIQuery.
[#30] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #29

Ustawiony jest OK. Najwyraźniej karta CF nie lubi towarzystwa. Slave i Master dyski (a raczej ich wbudowane kontrollery) załatwiają miedzy sobą i tu kwestia sterownika scsi.device, romu nie ma znaczenia.
Karty CF nie zawsze w pełni obsługują specyfikację IDE/ATA.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem